Dlaczego administracje stawiają na chmurę obliczeniową

Polskie urzędy podchodzą do chmury jak do przysłowiowego jeża, a tymczasem instytucje rządowe innych państw stawiają na transformację cyfrową. Będą inwestować nie tylko w cloud computing, ale także w cyberbezpieczeństwo i analizę Big Data.


Instytucje rządowe wzorem przedsiębiorstw zmierzają w kierunku chmury obliczeniowej. Jak donosi Gartner, osoby zarządzające działami informatycznymi w administracjach różnych państw stawiają na transformację cyfrową. Ich priorytetami są: zapewnienie bezpieczeństwa i obniżenie ryzyka utraty danych, zgodności z przepisami prawa oraz wdrażanie innowacyjnych technologii w swojej działalności. Dlatego w najbliższym czasie planują oni inwestować w usługi chmurowe, cyberbezpieczeństwo i analizę Big Data. Zdaniem wiceszefa Gartnera, Ricka Howarda, to właśnie chmura jest jednym ze sposobów zrównoważenia wydatków i przyśpieszenia procesów cyfryzacji instytucji.

Z badania BSA dowiadujemy się z kolei, że „polskie środowisko prawne oraz istniejące przepisy stanowią dobrą platformę do rozwoju innowacji w chmurze i tym samym promocji gospodarki cyfrowej”. Co prawda wg najnowszego, czwartego już raportu Global Cloud Computing Scorecard 2018 nasz kraj spadł o jedno miejsce, niemniej ciągle zajmuje niezłą, bo 11. pozycję wśród 24 czołowych światowych gospodarek. Polska została doceniona m.in. za aktualne przepisy regulujące kwestie podpisu i handlu elektronicznego oraz cyberbezpieczeństwa – czytamy w informacji prasowej BSA Polska. Wynika z niej, że mamy też dobry system prawny w zakresie ochrony własności intelektualnej oraz jednoznaczne zasady dotyczące odpowiedzialności dostawców usług internetowych.

Polska aktywnie promuje i wspiera innowacje oraz prowadzi niedyskryminacyjną politykę w zakresie zamówień publicznych źródło: BSA

Tymczasem polskie urzędy nadal podchodzą do chmury jak do przysłowiowego jeża. Projekt budowy centralnej chmury dla JST przykryła gruba warstwa kurzu, a prace nad Wspólną Infrastrukturą Państwa toczą się także bardzo mozolnie. A tylko tego rodzaju projekty umożliwią administracji dzielenie się infrastrukturą i przyniosą oszczędności, które można by było przeznaczyć np. na cyberbezpieczeństwo. Zdaniem ekspertów to właśnie ono będzie w najbliższym czasie tematem numer jeden. Niektórzy postulują nawet uchwalenie nowej, tym razem cyfrowej konwencji genewskiej.



O serwisie