• Jacek Orłowski
  • Jacek Orłowski

    Jestem redaktorem naczelnym miesięcznika IT w Administracji. Od 2008 roku monitoruję i sprawdzam w praktyce procesy cyfryzacji państwa. Piszę artykuły o rozwoju e-usług publicznych i występuję na konferencjach branżowych. Dbam o merytorykę m.in regionalnych Konwentów Informatyków oraz corocznego Forum Kierowników IT w Administracji. Jestem inicjatorem i wiceprzewodniczącym Sekcji Informatyków Administracji Publicznej Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Uczestniczyłem jako ekspert w pracach strumieni "E-usługi publiczne" i "E-skrzynka, e-doręczenie" w ramach programu Od papierowej do cyfrowej Polski. Obecnie jestem członkiem grupy roboczej ds. kompetencji cyfrowych przy Ministrze Cyfryzacji. Od początku kariery zawodowej jestem związany z czasopismami komputerowymi. W latach 90. brałem czynny udział w rozwoju rynku teleinformatycznego. Mam za sobą także kilkuletnie doświadczenie w międzynarodowej korporacji telekomunikacyjnej. Szkolę i doradzam w zakresie zastosowania nowych technologii w podmiotach publicznych oraz firmach.

Jednolity system do zarządzania dokumentacjąJednolity system do zarządzania dokumentacją

Jednolity system do zarządzania dokumentacją

Rząd planuje nałożyć na administrację państwową obowiązek stosowania systemów klasy EZD. Wcześniej jednak chce zbudować i udostępnić bezpłatnie oprogramowanie do elektronicznego zarządzania dokumentacją. Będą z niego mogły korzystać także samorządy, o ile dołożą się do jego utrzymania.

Będą kary za nieprzestrzeganie zasad dostępnościBędą kary za nieprzestrzeganie zasad dostępności

Będą kary za nieprzestrzeganie zasad dostępności

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje ustawę o dostępności cyfrowej stron internetowych. Wynikają z niej nowe obowiązki dla podmiotów publicznych, a za uporczywe uchylanie się od zasad WCAG przewidywane są kary pieniężne.

Legalne oprogramowanie to również bezpieczeństwo ITLegalne oprogramowanie to również bezpieczeństwo IT

Legalne oprogramowanie to również bezpieczeństwo IT

Skala piractwa zmniejszyła się w ostatnich dwóch latach o 2 proc., ale nadal aż 46 proc. oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych w Polsce pochodzi z „lewego” obiegu. Eksperci wskazują, że zarządzanie licencjami zwiększa też bezpieczeństwo IT.

Najnowsze wydanie IT w Administracji

sierpień 2018

WRZESIEŃ 2018 Bezpieczny serwer pocztowy – W jaki sposób chronić służbowe e-maile i zapewnić zgodność serwera poczty z RODO. W numerze także o: aplikacji PIA, technologii 5G, zabezpieczaniu serwera DNS, dyskach SSD i HDD.

zobacz zawartość miesięcznika

Najbliższe wydarzenia z moim udziałem

27-28 września 2018 r., Tarnowo Podgórne, hotel 500
7 Wielkopolski Konwent Informatyków
3 października 2018 r., Łódź, sala Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego
Od matematyki do informatyki. 1948-2018
10-12 października 2018 r., Jastrzębia Góra, hotel Primavera
III Forum Bezpieczeństwa IT w Administracji
25-26 października 2018 r., Panieńszczyzna /k Lublina, hotel in Between
1 Konwent Informatyków Polski Wschodniej
21-23 listopada 2018 r., Ciechocinek, hotel Austeria
II Forum Zarządzania Dokumentacją w Urzędzie
29-30 listopada 2018 r., Lipowa /k Żywca, Hotel Zimnik
5 Śląski Konwent Informatyków

O serwisie