Komórka sztucznej inteligencji

Pierwszy na świecie komercyjny telefon przenośny – Motorola Dyna- TAC – zadebiutował 21 sierpnia 1983 r. Ważył niemal 2 kg i pozwalał na przeprowadzenie ok. 30 minut rozmowy. Przez dwie kolejne dekady komórki ulegały miniaturyzacji i zyskiwały nowe możliwości.


Hitem połowy lat 90. były modele z kolorowym ekranem (Siemens S10), bez zewnętrznej anteny (Nokia 8810) czy też pozwalające użytkownikom na ustawianie spersonalizowanych dzwonków (Mova N103 Hyper). Produkowano urządzenia składane, rozsuwane, z klawiaturą alfanumeryczną, obsługujące kolejne generacje bezprzewodowych technologii transmisji głosu i danych. Mało kto pamięta, ale pierwszy protoplasta dzisiejszych smartfonów (IBM Simon) powstał już w 1992 r.! Jednak prawdziwy sznyt nadał im w 2007 r. Steve Jobs, prezentując iPhone’a.

Obecnie z urządzeń mobilnych korzysta ponad 5 mld użytkowników i jest to aż o 3/4 mln osób więcej niż ma użytkowników internet. Według raportu „Digital in 2019” w zasadzie każdy Polak posiada telefon komórkowy, a liczba aktywnych kart SIM przekroczyła 133 proc. populacji naszego kraju! Smartfon znajduje się w kieszeniach co najmniej 70 proc. Polaków i coraz chętniej i więcej korzystamy z możliwości, jakie daje nam ta technologia.

Według badań Selectivv Mobile House połowa użytkowników smartfonów i tabletów spędza z nimi aktywnie 3 godziny dziennie, a co piąty z nas poświęca na to nawet 6 godzin w ciągu doby. Z kolei Najwyższa Izba Kontroli, opierając się na danych GUS-u, podaje, że w latach 2010–2017 wielkość transmisji danych w rodzimych sieciach komórkowych wzrosła aż 57-krotnie. Za pomocą urządzeń mobilnych przesłaliśmy w 2017 r. aż 2110 petabajtów danych i wykonaliśmy blisko 100 miliardów połączeń wychodzących.

W latach 2010-2017 wielkość transmisji danych wzrosła aż 57-krotnie. Wzrosły też liczba i czas połączeń. źródło: Najwyższa Izba Kontroli

Przychody z rynku aplikacji mobilnych w 2017 r. wzrosły o ponad 34 proc., licząc rok do roku, do niebagatelnej kwoty 60 miliardów dolarów. Eksperci uważają, że ten trend się utrzyma i w 2020 r. globalne przychody z aplikacji mobilnych wyniosą nawet 190 miliardów dolarów! To całkiem możliwe, biorąc pod uwagę rozwój technologii płatniczych oraz rynku urządzeń ubieralnych. Zauważmy, że to właśnie oprogramowanie kreuje i kreować będzie nowe trendy. Coraz częściej są to aplikacje znajdujące się w chmurze i korzystające z dobrodziejstw szybkiej łączności bezprzewodowej, wbudowanej w każdego smartfona.

Systemy sztucznej inteligencji wkradają się więc do naszych kieszeni i często nie mamy nawet świadomości, że w tle w ułamku sekundy jakiś algorytm analizuje nasze położenie, to, co mówimy i z kim akurat przebywamy. Systemy takie jak Alexa, Siri czy Asystent Google są bez wątpienia użyteczne, dbajmy jednak o to, by nie zastąpiły naszych własnych szarych komórek.



O serwisie