Informatyk jak fryzjer - żyje bez stresu
Z początkiem roku Minister Cyfryzacji przejął obowiązek zarządzania najważniejszymi państwowymi zasobami, takimi jak: PESEL, rejestry dowodów osobistych i stanu cywilnego czy też centralne ewidencje pojazdów oraz kierowców.
Wiadomo już też, że nowy resort realizować będzie sprawy związane z informatyzacją kraju poprzez cztery departamenty: Telekomunikacji, Społeczeństwa Informacyjnego, e-Państwa oraz Cyberbezpieczeństwa. Ten ostatni będzie miał z apewne w najbliższym czasie ręce pełne roboty. Minister Anna Streżyńska w rozmowie z PAP skrytykowała bowiem dotychczasowe działania państwa w tym zakresie i zapowiedziała poważne potraktowanie problemu, gdyż teraz spory międzynarodowe prowadzi się niekoniecznie zbrojnie.
do 2017 r. nawet połowa cyberataków
będzie realizowana z wykorzystaniem TLS/SSL Gartner
Podobnego zdania są eksperci. Przykładowo, Paweł Dawidek z Wheel Systems przewiduje: „Chciałoby się wierzyć, że w 2016 roku czeka nas spokojny rozwój. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że przyszły rok zdominuje prawdziwa cyberwojna”. Jego zdaniem m.in. dlatego w najbliższych miesiącach coraz więcej aplikacji i usług sieciowych będzie korzystało z kryptograficznej ochrony transmisji. Z kolei Gartner szacuje, że do 2017 r. nawet połowa cyberataków będzie realizowana właśnie z wykorzystaniem TLS/SSL. Dla specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem oznacza to konieczność stosowania nowych narzędzi umożliwiających deszyfrowanie transmisji w celu jej inspekcji. A to przecież tylko wierzchołek góry lodowej!
Okazuje się, że mimo wielu zmian technologicznych i czyhających na każdym „rogu” sieci zagrożeń informatycy są (obok fryzjerów i kosmetyczek) jedną z najmniej zestresowanych grup zawodowych. Być może dlatego, że jak wynika z raportu firmy Antal, pracownicy z obszaru IT cieszyli się w minionym roku największym zainteresowaniem ze strony pracodawców.