• Jacek Orłowski
  • Jacek Orłowski

    Jestem redaktorem naczelnym miesięcznika IT w Administracji. Od 2008 roku monitoruję i sprawdzam w praktyce procesy cyfryzacji państwa. Piszę artykuły o rozwoju e-usług publicznych i występuję na konferencjach branżowych. Dbam o merytorykę m.in regionalnych Konwentów Informatyków oraz corocznego Forum Kierowników IT w Administracji. Jestem inicjatorem i wiceprzewodniczącym Sekcji Informatyków Administracji Publicznej Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Uczestniczyłem jako ekspert w pracach strumieni "E-usługi publiczne" i "E-skrzynka, e-doręczenie" w ramach programu Od papierowej do cyfrowej Polski. Obecnie jestem członkiem grupy roboczej ds. kompetencji cyfrowych przy Ministrze Cyfryzacji. Od początku kariery zawodowej jestem związany z czasopismami komputerowymi. W latach 90. brałem czynny udział w rozwoju rynku teleinformatycznego. Mam za sobą także kilkuletnie doświadczenie w międzynarodowej korporacji telekomunikacyjnej. Szkolę i doradzam w zakresie zastosowania nowych technologii w podmiotach publicznych oraz firmach.

Trzeba się śpieszyć z informatyzacją urzędówTrzeba się śpieszyć z informatyzacją urzędów

Trzeba się śpieszyć z informatyzacją urzędów

Rząd przyjął nowelizację uchwały w sprawie Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, a wraz z nią plany działań poszczególnych ministerstw służące realizacji PZIP. Jest to zasadnicza i warta podkreślenia zmiana, bo do tej pory integralną częścią PZIP był wyłącznie plan działań resortu cyfryzacji.

Komórka sztucznej inteligencji  Komórka sztucznej inteligencji

Komórka sztucznej inteligencji

Pierwszy na świecie komercyjny telefon przenośny – Motorola Dyna- TAC – zadebiutował 21 sierpnia 1983 r. Ważył niemal 2 kg i pozwalał na przeprowadzenie ok. 30 minut rozmowy. Przez dwie kolejne dekady komórki ulegały miniaturyzacji i zyskiwały nowe możliwości.

Przedłożone nie znaczy, że doręczone Przedłożone nie znaczy, że doręczone

Przedłożone nie znaczy, że doręczone

Elektroniczna skrzynka podawcza na ePUAP nie pozwala wybrać sposobu wniesienia pisma w zależności od rodzaju podmiotu. To nie bug, to ficzer niemniej, jak się okazuje sposób potwierdzenia odbioru przesyłki ma wpływ na ważność i termin wpływu.

Najnowsze wydanie IT w Administracji

styczeń 2020

STYCZEŃ 2020 Biurowe ekrany – Przegląd technologii budowy monitorów oraz zasady bezpiecznej pracy z nimi. W numerze także: zamawianie usług cyberbezpieczeństwa, wytyczne ws. teletransmisji z obrad, narzędzia do OCR.

zobacz zawartość miesięcznika

Najbliższe wydarzenia z moim udziałem

27-28 luty 2020 r., Hotel Radocza Park w Radoczy
9 Małopolski Konwent Informatyków
5-6 marca 2020 r., Hotel Mercure Centrum w Toruniu
II Forum Kobiet IT w Administracji
12-13 marca 2020 r., Hotel Astor w Jastrzębiej Górze
9 Pomorski Konwent Informatyków
26-27 marca 2020 r., Hotel Polanica w Polanicy Zdrój
10 Dolnośląski Konwent Informatyków
22-24 kwietnia 2020 r., Hotel Mercure Kasprowy w Zakopanem
VII Forum Kierowników IT w Administracji
14-15 maja 2020 r.
5 Ogólnopolski Konwent Informatyków

O serwisie