• Jacek Orłowski
  • Jacek Orłowski

    Jestem redaktorem naczelnym miesięcznika IT w Administracji. Od 2008 roku monitoruję i sprawdzam w praktyce procesy cyfryzacji państwa. Piszę artykuły o rozwoju e-usług publicznych i występuję na konferencjach branżowych. Dbam o merytorykę m.in regionalnych Konwentów Informatyków oraz corocznego Forum Kierowników IT w Administracji. Jestem inicjatorem i wiceprzewodniczącym Sekcji Informatyków Administracji Publicznej Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Uczestniczyłem jako ekspert w pracach strumieni "E-usługi publiczne" i "E-skrzynka, e-doręczenie" w ramach programu Od papierowej do cyfrowej Polski. Obecnie jestem członkiem grupy roboczej ds. kompetencji cyfrowych przy Ministrze Cyfryzacji. Od początku kariery zawodowej jestem związany z czasopismami komputerowymi. W latach 90. brałem czynny udział w rozwoju rynku teleinformatycznego. Mam za sobą także kilkuletnie doświadczenie w międzynarodowej korporacji telekomunikacyjnej. Szkolę i doradzam w zakresie zastosowania nowych technologii w podmiotach publicznych oraz firmach.

Komórka sztucznej inteligencji  Komórka sztucznej inteligencji

Komórka sztucznej inteligencji

Pierwszy na świecie komercyjny telefon przenośny – Motorola Dyna- TAC – zadebiutował 21 sierpnia 1983 r. Ważył niemal 2 kg i pozwalał na przeprowadzenie ok. 30 minut rozmowy. Przez dwie kolejne dekady komórki ulegały miniaturyzacji i zyskiwały nowe możliwości.

Przedłożone nie znaczy, że doręczone Przedłożone nie znaczy, że doręczone

Przedłożone nie znaczy, że doręczone

Elektroniczna skrzynka podawcza na ePUAP nie pozwala wybrać sposobu wniesienia pisma w zależności od rodzaju podmiotu. To nie bug, to ficzer niemniej, jak się okazuje sposób potwierdzenia odbioru przesyłki ma wpływ na ważność i termin wpływu.

Dlaczego Krajowe Ramy Interoperacyjności się nie przyjęły w urzędachDlaczego Krajowe Ramy Interoperacyjności się nie przyjęły w urzędach

Dlaczego Krajowe Ramy Interoperacyjności się nie przyjęły w urzędach

Najwyższa Izba Kontroli nie pozostawia ostatnio na urzędach suchej nitki jeśli chodzi o bezpieczeństwo informacji. W ostatnim raporcie Izby widać pogłębiające się braki w zarządzaniu tym ważnym obszarem działalności placówek publicznych. Dlaczego?

Najnowsze wydanie IT w Administracji

październik 2019

PAŹDZIERNIK 2019 Cyberbezpieczeństwo instytucji publicznych – źródła zagrożeń i przyczyny naruszeń bezpieczeństwa w urzędach. W numerze także: szyfrowanie ofert, podpisy cyfrowe, Linux ZeroShell, odzyskiwanie danych z NAS.

zobacz zawartość miesięcznika

Najbliższe wydarzenia z moim udziałem

27-28 luty 2020 r.
9 Małopolski Konwent Informatyków
12-13 marca 2020 r, Polanica Zdrój
10 Dolnośląski Konwent Informatyków
5-6 marca 2020 r, Toruń
II Forum Kobiet IT w Administracji
26-27 marca 2020 r.
9 Pomorski Konwent Informatyków
22-24 kwietnia 2020 r.Zakopane
VII Forum Kierowników IT w Administracji
7-8 maja 2020 r.
10 Mazowiecki Konwent Informatyków

O serwisie