• Jacek Orłowski
  • Jacek Orłowski

    Jestem redaktorem naczelnym miesięcznika IT w Administracji. Od 2008 roku monitoruję i sprawdzam w praktyce procesy cyfryzacji państwa. Piszę artykuły o rozwoju e-usług publicznych i występuję na konferencjach branżowych. Dbam o merytorykę m.in regionalnych Konwentów Informatyków oraz corocznego Forum Kierowników IT w Administracji. Jestem inicjatorem i wiceprzewodniczącym Sekcji Informatyków Administracji Publicznej Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Uczestniczyłem jako ekspert w pracach strumieni "E-usługi publiczne" i "E-skrzynka, e-doręczenie" w ramach programu Od papierowej do cyfrowej Polski. Obecnie jestem członkiem grupy roboczej ds. kompetencji cyfrowych przy Ministrze Cyfryzacji. Od początku kariery zawodowej jestem związany z czasopismami komputerowymi. W latach 90. brałem czynny udział w rozwoju rynku teleinformatycznego. Mam za sobą także kilkuletnie doświadczenie w międzynarodowej korporacji telekomunikacyjnej. Szkolę i doradzam w zakresie zastosowania nowych technologii w podmiotach publicznych oraz firmach.

Osobisty lub tymczasowy podpis cyfrowyOsobisty lub tymczasowy podpis cyfrowy

Osobisty lub tymczasowy podpis cyfrowy

Eksperci szacują, że w wyniku epidemii nasza aktywność w internecie wzrosła o 30–40 proc. Dotyczy to także usług elektronicznych administracji publicznej. Pojawiły się przy tym nowe możliwości poświadczania naszej tożsamości.

Rzuceni na głęboką wodę cyfryzacjiRzuceni na głęboką wodę cyfryzacji

Rzuceni na głęboką wodę cyfryzacji

Trwająca epidemia pokazuje, jak ważna dla obywateli jest informatyzacja placówek publicznych. Wielu urzędników nie nadąża jednak za cyfrowym trendem i próbuje cedować zadania merytoryczne na działy IT, tylko dlatego, że „robi się to w komputerze”. Ale tylko ten kto zauważy braki kompetencyjne ma szansę dogonić rzeczywistość.

Gdy wyrok za spam nie przysługujeGdy wyrok za spam nie przysługuje

Gdy wyrok za spam nie przysługuje

Każdy kto korzysta z poczty elektronicznej wie, jaką plagą są niezamówione informacje handlowe. Większość metod walki ze spamem sprowadza się do automatycznego filtrowania poczty i wyłapywania śmieci. Rzadko zdarza się, by tego typu sprawa trafiła na wokandę, tym bardziej warto przyjrzeć się temu co na początku roku orzekł polski sąd.

O serwisie