• Jacek Orłowski
  • Jacek Orłowski

    Jestem redaktorem naczelnym miesięcznika IT w Administracji. Od 2008 roku monitoruję i sprawdzam w praktyce procesy cyfryzacji państwa. Piszę artykuły o rozwoju e-usług publicznych i występuję na konferencjach branżowych. Dbam o merytorykę m.in regionalnych Konwentów Informatyków oraz corocznego Forum Kierowników IT w Administracji. Jestem inicjatorem i wiceprzewodniczącym Sekcji Informatyków Administracji Publicznej Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Uczestniczyłem jako ekspert w pracach strumieni "E-usługi publiczne" i "E-skrzynka, e-doręczenie" w ramach programu Od papierowej do cyfrowej Polski. Obecnie jestem członkiem grupy roboczej ds. kompetencji cyfrowych przy Ministrze Cyfryzacji. Od początku kariery zawodowej jestem związany z czasopismami komputerowymi. W latach 90. brałem czynny udział w rozwoju rynku teleinformatycznego. Mam za sobą także kilkuletnie doświadczenie w międzynarodowej korporacji telekomunikacyjnej. Szkolę i doradzam w zakresie zastosowania nowych technologii w podmiotach publicznych oraz firmach.

Polecam!
Zapraszam do udziału w VI Forum Kierowników IT w Administracji w Zakopanem w dniach 10-12 kwietnia 2019 r. - temat przewodni: Bezpieczne, wydajne i efektywne usługi elektroniczne administracji publicznej – przegląd dobrych praktyk i projektów IT.
Najlepszy sposób na bezpieczeństwo Najlepszy sposób na bezpieczeństwo

Najlepszy sposób na bezpieczeństwo

Jak się okazuje powiedzenie, że co kraj to obyczaj można odnieść także do bezpieczeństwa IT. Różne pomysły na to, jak je zapewnić nam obywatelom, a także sobie – organom administracji państwowej, mają USA, Rosja, Chiny i wiele, wiele innych krajów.

Pracochłonne usługi cyfrowePracochłonne usługi cyfrowe

Pracochłonne usługi cyfrowe

Polska cyfryzuje się dwa razy szybciej niż największe kraje Europy, a nasza gospodarka powiększa się pod tym względem w 7 proc. tempie. Eksperci wyliczają, że wartość usług cyfrowych osiągnąć może w 2025 r. nawet 275 mld złotych! Jednak wciąż wiele e-usług publicznych wymaga poprawy.

PESEL bez limitów tylko dla automatówPESEL bez limitów tylko dla automatów

PESEL bez limitów tylko dla automatów

Od stycznie zmieniły się zasady dostępu podmiotów publicznych do rejestru PESEL. Znowelizowana ustawa o ewidencji ludności ograniczona bowiem możliwości pozyskiwania danych w tzw. trybie jednostkowym. Dodatkowo do takich zapytań nie są już uprawnione te placówki, które uzyskały zgodę na dostęp maszynowy do tego rejestru.

Najnowsze wydanie IT w Administracji

marzec 2019

MARZEC 2019 Żeński punkt widzenia – Kompetemcje cyfrowe kobiet i ich rola w projektach IT. W numerze także: EZD a systemy dedykowane, uwierzytelnianie w usługach publicznych, zamienniki aplikacji systemowych, MSSQL dla Linuksa.

zobacz zawartość miesięcznika

Najbliższe wydarzenia z moim udziałem

28-29.03.2019, Siedlce, hotel Ibis Styles
9 Mazowiecki Konwent Informatyków
10-12.04.2019, Zakopane, hotel Mercure Kasprowy
VI Forum Kierowników IT w Administracji
16-17.05.2019, Polanica Zdrój, hotel Polanica
9 Dolnośląski Konwent Informatyków
30-31.05.2019, Wolbórz, hotel Magellan
4 Ogólnopolski Konwent Informatyków

O serwisie