Jak nie wpaść w cyfrowy wir przy 30 Mb/s
Wg badania Światowego Centrum na Rzecz Cyfrowej Transformacji Biznesu w ciągu najbliższych pięciu lat cyfrowa rewolucja wyprze z rynku ok. 40 proc. firm mających silne pozycje w branżach. Podatne na te zmiany będą organizacje, których rozwój jest „napędzany danymi”.
Martin McPhee, wiceprezes Cisco Consulting Services, uważa nawet, że także miasta i państwa „będą musiały stać się organizacjami cyfrowymi, jeśli chcą przetrwać i rozwijać się w czasach nowej cyfrowej gospodarki”. Ten czarny scenariusz „wpadnięcia w cyfrowy wir” nie dotyczy co prawda bezpośrednio administracji publicznej, gdyż to właśnie ona jest jednym z ważniejszych „dostawców” danych dla różnego rodzaju przedsięwzięć informatycznych.
Pamiętajmy też, że nowe technologie dopiero stają się istotne dla rodzimych instytucji. Widać to choćby na przykładzie przyrostu liczby rocznych zeznań podatkowych składanych przez internet. W 2015 roku przez system e-Deklaracje wniesiono bowiem ponad 7 mln PIT-ów, co stanowiło już 46 proc. wszystkich deklaracji (pięć lat wcześniej zeznań elektronicznych było zaledwie 2 proc.).
przyrost nowych użytkowników komputerów i internetu jest coraz wolniejszy i związany z procesami demograficznymi Diagnoza społeczna 2015
Popyt na usługi elektronicznej administracji stale rośnie (miesięcznie przybywa ok. 50 tys. kont na ePUAP), a blisko dwie trzecie internautów deklaruje chęć skorzystania z nich w przyszłości. Dzieje się tak zapewne dlatego, że – według opublikowanej we wrześniu Diagnozy Społecznej 2015 – przyrost nowych użytkowników komputerów i internetu jest coraz wolniejszy i związany przede wszystkim z procesami demograficznymi i zastępowalnością pokoleń.
Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na dużą dynamikę przyrostu Polaków posiadających smartfony (obecnie 45 proc.) oraz „mądre” telewizory. Wszystkie te urządzenia będą potrzebowały szybkiego dostępu do internetu. I choć według autorów Diagnozy Społecznej średnia przepustowość łączy podwaja się co 19 miesięcy, to niestety, ale nie wszystkie gospodarstwa domowe w 2020 r. będą miały dostęp do pasma 30 Mb/s, do czego obliguje Europejska Agenda Cyfrowa.