Ziarno cyfryzacji zostało zasiane

Przez ponad dwa lata zbudowano podwaliny pod przyszłe cyfrowe państwo. Ale to, jakie ono będzie, zależeć będzie od dalszych losów kilkudziesięciu projektów, które są dzisiaj na różnym stopniu zaawansowania.Gdy pierwotnie pisałem te słowa, był środek dnia, a herbata na biurku stała gorąca – znak, że było o czym pisać, szczególnie że kilka minut temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Można więc już było napisać to oficjalnie: Anna Streżyńska odchodzi z rządu. Była ministrem cyfryzacji przez 26 miesięcy, ustanawiając swoisty rekord czasu w piastowaniu tego stanowiska. Była też jednym z lepiej ocenianych szefów resortów, ale przede wszystkim miała swoistą zdolność do łączenia ludzi z różnych środowisk i angażowania ich do działania na rzecz cyfryzacji (nie tylko) instytucji publicznych. Cóż, polityka rządzi się swoimi prawami, a jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana.

Dobra wiadomość jest taka, że sprawami informatyzacji nadal zajmować się będzie Ministerstwo Cyfryzacji. Pozostaje wierzyć, że nowy minister (gdy już się pojawi) utrzyma tempo i sposób komunikacji ze środowiskiem i obywatelami. Nie ma też co spekulować, „jak będzie”, w myśl zasady: po czynach ich poznacie. Nie nadszedł też jeszcze czas podsumowywania dokonań minister Streżyńskiej – przez te ponad dwa lata zbudowano bowiem podwaliny pod przyszłe cyfrowe państwo. A to, jakie ono będzie, zależeć będzie od dalszych losów kilkudziesięciu projektów, które są dzisiaj na różnym stopniu zaawansowania. Gros z nich opisano w Planie Działań Ministra Cyfryzacji będącego częścią Planu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Wspominam o tym, gdyż właśnie na ten rok przypada kolejna ewaluacja i korekta tego dokumentu. Jak papierek lakmusowy pokaże nam ona, jaki będzie dalszy kurs rządowej cyfryzacji.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że najbliższe miesiące będą wyzwaniem nie tylko dla nowego ministra cyfryzacji, ale i dla nas wszystkich. Od 25 maja trzeba będzie bowiem stosować nowe przepisy o ochronie danych osobowych, a pod koniec roku na sektor publiczny zostaną nałożone obowiązki elektronizacji zamówień publicznych i przyjmowania ustrukturalizowanych faktur elektronicznych. Tym zagadnieniom poświęcone będzie V Forum Kierowników IT w Administracji, na które już dziś zapraszam!O serwisie